fot. cpk.pl
W piątek ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie między rządami Polski i Korei Południowej. Poinformował o tym portal money.pl.

Koreańczycy są już zaangażowani w projekt budowy gigalotniska w Baranowie pod Grodziskiem Mazowieckim. Od stycznia zajmują się doradztwem strategicznym przy tej inwestycji. Według portalu money.pl, teraz współpraca wchodzi w nową fazę. Koreańczycy nie tylko doradzą, ale zostaną partnerem CPK.

W piątek podpisana ma zostać nowa umowa nie tylko na pomoc koncepcyjną, ale też zaangażowanie kapitałowe. Stronami porozumienia będą CPK, lotnisko Incheon International Airport, a także rządu obu krajów.

W uroczystości, przeprowadzonej ze względu na pandemię koronawirusa w sposób zdalny, udział wezmą m.in.: premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim. Polskę reprezentować będą Marcin Horała, koordynujący budowę CPK oraz prezes portu Mikołaj Wild. Możliwa jest także obecność premiera Mateusza Morawieckiego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy Solidarność, mogący w pierwszym etapie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Jak zakładają harmonogramy, do końca 2023 r. spółka CPK planuje tu rozpoczęcie pierwszych robót budowlanych, a ich ukończenie do końca 2027 r.

Inwestycji towarzyszy program kolejowy CPK, który zakłada realizację do 2034 r. łącznie 1789 km linii kolejowych w ramach 12 ciągów kolejowych (w tym 10 "szprych"). Nowe linie kolejowe mają być wykorzystywane do obsługi przede wszystkim pociągów dalekobieżnych, w tym kolei dużych prędkości, ale też przez pociągi regionalne, a na wybranych odcinkach przez składy towarowe.

red./money.pl/PAP/ar