fot. archiwum prk24.pl
Sądy w Szczecinie wydały wyroki skazujące wobec dziewięciu oskarżonych w części afery melioracyjnej - poinformowały w piątek służby prasowe Prokuratury Krajowej.

To wyroki w sprawach wyłączonych z wątku pobocznego afery melioracyjnej. Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Sprawa wątku afery melioracyjnej toczy się przed szczecińskim sądem okręgowym. W sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy inwestycjach szczecińskiego Zarządu Melioracji oskarżonymi są m.in. jego były dyrektor oraz senator Stanisław Gawłowski.

„Sąd Okręgowy w Szczecinie uznał Adama W. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu polegającego na niedopełnieniu obowiązków podczas pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego” - poinformowała Prokuratura Krajowa. W. poświadczył nieprawdę w protokołach odbioru robót w zakresie jednej z inwestycji. Sąd skazał go na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na trzy lata oraz grzywnę.

W. to były zastępca kierownika Terenowego Oddziału w Goleniowie Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Kolejnych ośmiu oskarżonych w tej sprawie skazał szczeciński sąd rejonowy.

Wśród nich jest były kierownik Terenowego Oddziału Zarządu Melioracji w Pyrzycach Tadeusz D. Sąd skazał go na karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 20 tys. zł. Prokurator oskarżył mężczyznę o niedopełnienie obowiązków polegających na poświadczeniu nieprawdy w protokołach odbioru robót.

Kolejny skazany to były kierownik Terenowego Oddziału Zarządu Melioracji w Nowogardzie Kazimierz S. Sąd orzekł wobec niego karę jednego roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres dwóch lat oraz karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Prokurator oskarżył S. o niedopełnienie obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót w zakresie jednej z inwestycji.

Trzecia ze skazanych przez sąd rejonowy osób to były kierownik Terenowego Oddziału w Świdwinie Bolesław S. Sąd skazał go na karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres dwóch lat oraz karę grzywny w wysokości 20 tys. zł. S. był oskarżony o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót w zakresie jednej z inwestycji.

Kolejna z osób, które usłyszały wyrok to były kierownik Terenowego Oddziału w Choszcznie Bogdan S. W tym przypadku sąd skazał mężczyznę na karę łączną jednego roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata oraz 23 tys. zł grzywny. Prokurator oskarżył go o popełnienie pięciu czynów polegających na niedopełnieniu obowiązków w zakresie czterech inwestycji i poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót.

Następny skazany to były kierownik Terenowego Oddziału w Goleniowie Tadeusz B. Usłyszał on karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na trzy lata oraz grzywnę w wysokości 30 tys. zł. B. był oskarżony o popełnienie pięciu czynów polegających na niedopełnieniu obowiązków i poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót w zakresie pięciu inwestycji.

Wśród skazanych jest także pełniący funkcję kierownika budowy w zakresie trzech inwestycji Adam M. Wobec niego sąd zastosował karę jednego roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na trzy lata oraz 30 tys. zł grzywny. Prokurator oskarżył go o poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót.

Kolejny to pełniący funkcję kierownika budowy jednej inwestycji Marek U. Sąd skazał go na karę siedmiu miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata oraz 20 tys. zł grzywny. U. był on oskarżony o poświadczenie nieprawdy w protokołach odbioru robót.

Następnym jest Przemysław P. Wobec niego sąd orzekł karę jednego roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na trzy lata oraz 20 tys. zł grzywny. Prokurator oskarżył go o utrudnienie wraz z Tomaszem P. jednego z przetargów na dostawę nowego samochodu terenowo-osobowego.

Wątek afery melioracyjnej dotyczy nieprawidłowości przy 26 inwestycjach Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Aktem oskarżenia objęto 32 osoby, którym prokuratura zarzuca 94 czyny - najważniejsze dotyczą łapownictwa i tzw. prania brudnych pieniędzy.

Wśród oskarżonych jest także senator Stanisław Gawłowski. Prokuratura zarzuca mu siedem przestępstw, w tym pięć o charakterze korupcyjnym.

PAP