fot. pixabay.com
Wyjazdowe punkty szczepień przeznaczone są dla osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu. Chory umawia się na konkretny termin przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie trzeba się rejestrować przez internet czy infolinię 989. Aby skorzystać z niego wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ, lekarza lub pielęgniarki opieki długoterminowej, którzy potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje zaszczepiony pierwszą dawką preparatu. Tego samego dnia ustalana jest również data podania drugiej dawki.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do tego w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu. Wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień są identyczne.

W skali kraju powstało 117 dodatkowych - wyjazdowych punktów szczepień. Nie będą one zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę. Pięć dodatkowych punktów uzupełni w naszym województwie sieć 216 populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne. To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem.

Za zaszczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł, dla pacjenta jest bezpłatne.

red./aj