fot. pixabay.com
Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła postępowanie w sprawie śmierci 13-letniej Nikoli. Dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla w lutym 2020 roku.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w mieszkaniu komunalnym położonym w Słupsku przy ul. Rybackiej. Prokuratura wszczęła śledztwo o nieumyślne spowodowanie śmierci oraz o niedopełnienia obowiązków służbowych przez osoby odpowiedzialne  za prawidłowe przeprowadzenie kontroli instalacji. W przypadku obu wątków śledztwo zostało umorzone.

„Na podstawie uzyskanych w sprawie opinii biegłych, z zakresu kominiarstwa oraz instalacji gazowych w szczególności uznano, iż przewody kominowe mieszkania były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz, iż były one sprawne, tak samo jak zamontowany w łazience gazowy, piecyk do podgrzewania wody. Biegli jednakże wskazali, iż tego rodzaju piecyk nie powinien być instalowany w tak małej łazience jaką stwierdzono w mieszkaniu dziewczynki, tym bardziej, iż łazienka ta nie była wyposażona w wystarczającą dla zachowania bezpieczeństwa wentylację. Ponadto biegli stwierdzili, iż w mieszkaniu dziewczynki corocznie były przeprowadzane kontrole kominiarskie oraz gazownicze, które pod względem prawidłowości ich przeprowadzenia nie budzą żadnych wątpliwości. Ostatecznie biegli uznali, iż bezpośrednią przyczyną obecności tlenku węgla w łazience w śmiertelnym stężeniu były wady układu wentylacyjnego.”  - czytamy w oficjalnym oświadczeniu prokuratury.

Jak informuje Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku w lipcu ubiegłego roku, prokuratura zwróciła się do Urzędu Miasta w Słupsku o przeprowadzenie kontroli instalacji gazowych w mieszkaniach należących do miasta.

Taka kontrola została przeprowadzona i w jej ramach „pracownicy PGM do końca września ubiegłego roku dokonali wymiany 4 kotłów gazowych, zamontowali 3 kratki wentylacyjne w drzwiach łazienkowych, zakręcili w 11 przypadkach gaz na klatce schodowej, zlikwidowali 27 gazowych przepływowych podgrzewaczy wody, zamontowali 19 bojlerów elektrycznych, wykonali 11 nowych obwodów elektrycznych zasilających bojlery, zlikwidowali 3 piecyki typu koza, zamontowali nawiewniki w 33 lokalach, a w 4 innych przypadkach wystąpili do Rejonu Dystrybucji Gazu o demontaż gazomierzy w mieszkaniach. ”

Zgodnie z zapewnieniami władz miasta, takie kontrole mają odbywać się regularnie.

red./kc