fot. www.pixabay.com
O tym, ile nietoperzy mieszka w polskich jaskiniach; o rosnących populacjach wilków w naszych lasach; o sprytnych sposobach karmienia ptaków wodnych oraz o tym, jak radzi sobie zwierzyna leśna w obliczu trwających mrozów usłyszycie w naszej cotygodniowej audycji „Zwierzę w eterze”.

Dzięki temu, że nietoperze zapadły w zimowy sen, pracownicy Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” mogli zajrzeć w ich kryjówki i je policzyć. Jak przebiegały prace z tym związane, opowiedział Józef Wisiński.

Rozmowa z Józefem Wisińskim

Nietoperze policzono nie tylko w naszym regionie - również chiropterolodzy z Małopolski badają zmiany w liczebności tych zwierząt oraz miejsca ich bytowania. Prace prowadzone są między innymi w Jaskini Nietoperzowej w górnej części Doliny Będkowskiej oraz w Pienińskim Parku Narodowym. Jak zastrzega naukowiec, prof. Krzysztof Piksa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - wszystkie nietoperze w Polsce są objęte ochroną gatunkową.

Rozmowa z prof. Krzysztofem Piksą

Wilki to bardzo ważne zwierzęta z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Na pewno pozytywną wiadomością jest fakt, że ich populacja w Polsce ciągle wzrasta. Wraz ze zwiększaniem się liczby wilków rośnie również niebezpieczeństwo związane z ich krzyżowaniem się z psami. Co może przynieść taka mieszanka genetyczna i czy można już mówić o problemie? O tym w rozmowie Krzysztofa Klinkosza z Tadeuszem Lewandowskim - nadleśniczym Nadleśnictwa Karnieszewice.

Rozmowa z Tadeuszem Lewandowskim

Kaczkomat, to dziwnie brzmiąca nazwa urządzenia, które wydaje porcje karmy dla kaczek i innych ptaków wodnych. W Słupsku są już dwa takie automaty: w Parku Kultury i Wypoczynku oraz przy Stawku Łabędzim. O tym, jak działa kaczkomat opowiada jego właściel - Paweł Lewandowski.

Rozmowa z Pawełem Lewandowskim

Od niemal 10 lat nie pamiętamy tak intensywnych opadów śniegu i tak dużych mrozów. Stąd rodzi się pytanie: jak radzi sobie w tych warunkach zwierzyna leśna? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Michałem Pobiedzińskim, łowczym okręgowym ze Słupska.

Rozmowa z Michałem Pobiedzińskim

Zapraszamy do słuchania naszej audycji „Zwierzę w eterze” w każdą sobotę w godzinach: 12:00-13:00.

red./aś