fot. www.pixabay.com
W cotygodniowej audycji „Zwierzę w eterze” mówiliśmy m.in. o tragedii, która przed kilkoma dniami rozegrała się na jeziorze w gminie Ińsko. Tam, śmierć pod lodem poniosło kilkadziesiąt jeleni. W programie dyskutowaliśmy również o tym, jak zwierzęta znoszą zimową porę oraz, jak niektóre z nich, w poszukiwaniu jedzenia, mogą spowodować liczne szkody.

O zwyczajach żurawi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu w naszym środowisku należały do rzadkich gatunków, z ornitologiem Jakubem Typiakiem rozmawiał Krzysztof Klinkosz.

materiał Krzysztofa Klinkosza

Dyskusja o edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, a w tym o zaangażowaniu uczniów z podsłupskiego Bierkowa w konstrukcję karmników dla ptaków.

materiał Mariusza Brokosa

Wielu miłośników zwierząt jest wstrząśniętych wydarzeniami, które kilka dni temu rozegrały się na jeziorze w Ińsku niedaleko Stargardu. Stado jeleni wbiegło na zamarzniętą taflę jeziora. Kruchy lód załamał się pod zwierzętami i mimo interwencji strażaków i leśników wielu zwierząt nie udało się uratować. Sprawcami tej tragedii prawdopodobnie byli ludzie.

rozmowa z kpt. Tomaszem Kubiakiem

Odizolowani w swoich domach, z powodu pandemii, starsi ludzi i ich pupile zdani zostali na pomoc innych. O tym, czy seniorzy mogą liczyć na wsparcie, przy opiece nad ich zwierzętami, rozmawialiśmy w naszym magazynie „Zwierzę w eterze”.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Ograniczony dostęp do pożywienia to nie jedyny problem zwierząt podczas mroźnej zimy. Te na wpół dzikie, żyjące w otoczeniu człowieka, mogą też mieć kłopot ze znalezieniem bezpiecznego schronienia podczas zimnych nocy. Wówczas pozorną kryjówkę znajdują na przykład pod maską samochodów.

rozmowa z weterynarzem Tomaszem Gołębiewskim

Zapraszamy do słuchania naszego Magazynu „Zwierzę w eterze” w każdą sobotę w godzinach: 12:00-13:00.

red./aś