fot. Przemysław Grabiński
Zdaniem posła Polskiego Stronnictwa Ludowego to najlepsze rozwiązane w sytuacji, gdy przedsiębiorcy wbrew zakazom otwierają swoje firmy.

Jak podkreślił parlamentarzysta, należy znosić obostrzenia, określając przy tym dokładnie reżim sanitarny: - Wielu przedsiębiorców zapowiada otwarcie działalności pomimo zakazu. Dlatego apeluję do rządzących o uruchomienie stoków, gastronomii czy hoteli w odpowiednim reżimie sanitarnym.

Ludowcy chcą też, by przedsiębiorcy, którzy przez pandemię nie mogą prowadzić swojej działalności, otrzymali odszkodowania. Poseł Krzysztof Paszyk zapowiedział, że jeśli rząd nie podejmie takiej decyzji, to klub PSL- Koalicja Polska będzie pomagał przedsiębiorcom w przygotowaniu pozwu zbiorowego: - Państwo zabrania działalności gospodarczej, ale musi wypłacić odszkodowania. Jeśli tak się nie stanie, to pomożemy przygotować przedsiębiorcom pozew zbiorowy przeciwko polskiemu rządowi.

Krzysztof Paszyk odniósł się także do sytuacji po publikacji w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Jego zdaniem należy przywrócić obowiązujący przez ostatnie lata tzw. kompromis aborcyjny i przeprowadzić referendum w tej sprawie.

Polityk dodał, że projekt ustawy przywracającej tzw. kompromis aborcyjny został już złożony w Sejmie: - Czekamy na procedowanie tej ustawy. To pozwoliłoby ustabilizować sytuację. Po zakończeniu pandemii chcielibyśmy przeprowadzenia referendum dotyczącego prawa aborcyjnego.

Zdaniem posła, Sejm powinien zająć się projektem ustawy o przywróceniu tzw. kompromisu aborcyjnego na najbliższym lutowym posiedzeniu.

pg/rz

Posłuchaj

Krzysztof Paszyk o luzowaniu obostrzeń Krzysztof Paszyk o wypłacie odszkodowań przedsiębiorcom Krzysztof Paszyk o tzw. kompromisie aborcyjnym