fot. pixabay.com
Przyszedł czas na rozliczenie się z fiskusem. W tym roku dla podatników, którzy aktywnie walczą z pandemią koronawirusa przygotowano szereg ulg.

Ozdrowieńcy, którzy oddali osocze krwi mogą, składając PIT, skorzystać z ulgi do tej pory zarezerwowanej tylko dla krwiodawców.

- Darowizna mimo że nazywa się dla honorowych dawców krwi przysługuje też tym, którzy oddali osocze. W tym roku będą mogli odliczyć 130 zł za każdy przekazany litr krwi lub jej składników - mówi Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Ulg podatkowych związanych z walką z pandemią koronawirusa jest więcej.

- Jeżeli przeznaczyliśmy pieniądze na walkę z pandemią konkretnym instytucjom, np. szpitalowi to możemy tę kwotę odliczyć od kwoty dochodu - wyjaśnia Małgorzata Brzoza. - Możemy też odliczyć od podatku potrzebny do zdalnego nauczania sprzęt komputerowy, przekazywany placówkom oświatowym - dodaje.

Co istotne z ulg tych mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

Jak zawsze, przedstawiciele administracji skarbowej zachęcają, by PIT-y składać przez internet. Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób. W ubiegłym roku elektronicznie złożono ponad 85 procent wszystkich zeznań podatkowych.

- To pokazuje, że te narzędzia działają i, że stają się one coraz bardziej popularne - podkreśla Małgorzata Brzoza. - Szczególnie dziś, w czasach pandemii, kiedy do wszystkiego mamy ograniczony dostęp - ta usługa jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem - zapewnia.

Przypomnijmy, w tym roku czas na rozliczenie się z fiskusem mamy do końca kwietnia.

ap/kc

Posłuchaj

Małgorzata Brzoza z Izby Administracyjnej w Szczecinie Małgorzata Brzoza o ulgach podatkowych Małgorzata Brzezińska o składaniu PIT-y przez internet