„Czarno-białe ślady” to projekt, który powstał w 2013 r. z okazji kolejnej smutnej rocznicy odejścia Grzegorza Ciechowskiego.

Koncert odbył się przy ul. Mysiej 3 w Warszawie w niegdysiejszej siedzibie cenzury. Występ został na tyle ciepło przyjęty, że… „Czarno-białe ślady” trwają już ponad siedem lat, a początkowo dwuosobowy skład – Jacek Bończyk, Zbigniew Krzywański – powiększył się o Kubę Nowaka. W październiku 2020 r., odbył się intymny koncert, który najpierw został zarejestrowany, a teraz ukazuje się na płycie. Na wydawnictwie wypełnionym nowymi i akustycznymi interpretacjami przebojów Republiki


Zagraliśmy zamknięty, wręcz intymny koncert, sprawiając sobie przyjemność występu w świetnym miejscu, w otoczeniu zawodowych realizatorów, prezentując nowe wersje znanych republikańskich utworów. Ale w szczególny sposób dotarło też do nas, że każdy przekaz czy artystyczna wiadomość, muszą mieć możliwość dotarcia do odbiorcy. Potrzebujemy tej relacji jak tlenu. A pozbawieni jej pozwalamy na zadawanie zbyt wielu bezradnych pytań o sens naszej drogi. Zapis i przebieg tej sesji nagraniowej poleciał w radiowy eter i pozostaną na tej płycie. Zawsze warto zostawić po sobie jakieś ślady - opowiadają muzycy.

Na płycie znalazły się następujące utwory: "Psy Pawłowa", "Odchodząc", "Arktyka", "Tu jestem w niebie", "Przeklinam cię za to", "Tak tak to ja", "Nie pytaj o Polskę", "Biała flaga", "Tobie wybaczam", "Obcy astronom", "Koniec czasów".