fot. Przemysław Grabiński
Przez ostatnie dwa tygodnie pięć osób tzw. analogowych astronautów - było odciętych od świata zewnętrznego, symulując w ten sposób pobyt na stacji kosmicznej. Jednym z celów misji było zbadanie tego, jak ludzki organizm reaguje na izolację.

- Nasze badania związane z kosmosem, mogą się teraz przydać przy każdej pandemii, ponieważ każda pandemia będzie związana z izolacją społeczną. Nie chodzi tylko o neurologię, czy psychologię, ale też to jak pozostajemy aktywni fizycznie w czterech ścianach. Jak się zmienia stabilność naszej postawy, ile i jak jemy – wyjaśnia Leszek Orzechowski, dyrektor habitatu LunAres.

Uczestnicy misji przeprowadzali też eksperymenty i badania, które mają przydać się w planowaniu i realizacji przyszłych misji kosmicznych. Były to m.in. kosmiczne spacery po powierzchni Księżyca, którą zaaranżowano w jednym z hangarów na pilskim lotnisku.

- Testowaliśmy łazika w trudnych warunkach, takich jak panują na Księżycu – powiedział Piotr Skonieczka, jeden z członków załogi.

Analogowi astronauci podkreślają, że przez okres izolacji tęsknili m.in. za kawą i normalnym jedzeniem. Jedli oni bowiem przez czas eksperymentu żywność liofilizowaną - tak jak prawdziwi astronauci. Wiktoria Dziaduła zaznacza, że mocno odczuwało się również tęsknotę i niepokój o bliskich.

- Po wykańczającym dniu, kiedy idzie się spać człowiek bardzo dużo myśli w takich warunkach, co robią jego najbliżsi, jak sobie radzą. Najtrudniej było w momencie, kiedy dostawaliśmy jakieś informacje, bo mieliśmy dostęp do informacji alarmowych ze strony naszych rodzin - dodaje Wiktoria Dziaduła, jedna z członkiń załogi.

Habitat LunAres na byłym lotnisku wojskowym w Pile jest jedyną taką placówką badawczą w Europie. Utworzono go wykorzystując dawny hangar, który połączono z urządzoną ze specjalnie przygotowanych kontenerów przestrzenią. Sam hangar - w zależności od potrzeb - imituje krajobraz księżycowy lub marsjański. Podczas misji analogowi astronauci zostają odcięci od świata zewnętrznego. Do wnętrza hangaru, mogą wchodzić wyłącznie w skafandrach kosmicznych. W lutym w LunAresie ma rozpocząć się kolejna analogowa misja kosmiczna.

Patronat nad misją objęło Ministerstwo Zdrowia.

pg/kc

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński