fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Na tę liczbę składają się 62 mln dawek z pięciu firm, ujęte w Narodowym Programie Szczepień oraz dodatkowe 25 mln dawek, które mają być dostarczane do Polski od II kwartału 2021 roku.

W przyjętym przez rząd w grudniu zeszłego roku Narodowym Programie Szczepień założono dostawę 62 mln szczepionek z pięciu firm: Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech.

Naczelnik ds. mediów Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska zaznaczyła, że decyzja dotycząca zamówienia dodatkowych 25 mln dawek opierała się nie tylko na ogólnej liczbie możliwych do zakontraktowania dawek, ale także na terminach dostaw, które producenci zadeklarowali jako możliwe do realizacji. Przypomniała, że wolumen każdej umowy jest dzielony na kwartały.

Urzędniczka wyjaśniła, że Polska zamówiła dawki szczepionek z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r. (z puli dawek dodatkowych 100 mln), jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach obu tych zamówień Polska kupi dodatkowo ponad 25 mln dawek, które, zgodnie z zobowiązaniami producenta, będą dostarczane w II i III kwartale 2021 roku.

PAP/aj/ar