fot. Tomasz Grzywaczewski
Jaka będzie prezydentura Joe Bidena? Czy procedura impeachmentu wobec Donalda Trumpa będzie kontynuowana? Czego dokładnie domagają się protestujący przeciwko aresztowaniu Aleksieja Nawalnego? Na m.in. te pytania odpowiedział w audycji „Raport” dziennikarz i reportażysta Tomasz Grzywaczewski.

Tomasz Grzywaczewski podkreślił, że przemówienie Joe Bidena i hasło inauguracji jego prezydentury były nacechowane apelem o budowę w społeczeństwie amerykańskim jedności. Dodał, że pierwsze godziny urzędowania Bidena przynoszą politykę anty-Trump: - Świadczą o tym powrót do paryskiego porozumienia klimatycznego, wstrzymanie budowy rurociągu Keystone XL i muru na granicy z Meksykiem, czy rozpoczęcie procedury powrotu do Światowej Organizacji Zdrowia. Wprowadzane są także przepisy zapobiegające dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Asystentem do spraw zdrowia nowego prezydenta została pierwsza w historii transseksualna urzędniczka federalna.

Dziennikarz odniósł się również do demonstracji, które odbyły się w 120 rosyjskich miastach, w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego: - Mówi się o tym, że na ulicach zgromadziło się ponad sto tysięcy ludzi. W Jakucku w północno-wschodniej Syberii mieszkańcy demonstrowali w temperaturze minus 50 stopni. Istotne jest to, że aresztowanie Nawalnego zbiegło się z emisją filmu „Pałac Putina”, gdzie pokazano posiadłość prezydenta Rosji Władimira Putina wartą ponad 1,3 miliarda dolarów. Bez wątpienia Nawalny jest dużym problemem dla Kremla.

Gość audycji skomentował także kolejną odsłonę konfliktu w Tigraju w Etiopii: - W ubiegłym tygodniu doszło tam do przerażającej masakry - przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w starożytnym mieście Aksum zabito 750 osób. To jedna z największych zbrodni, do jakiej doszło w tej części Afryki.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./jr/rz

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Tomaszem Grzywaczewskim