fot. PAP/Piotr Nowak
Taką obietnicę szef KPRM złożył podczas piątkowej konferencji prasowej. Seniorzy podzieleni są na dwie grupy: na osoby powyżej 80 i powyżej 70 lat oraz pacjenci DPS-ów.

Dworczyk był pytany w piątek o liczbę seniorów w Polsce, którzy zostaną zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Pytanie miało związek z trwającą obecnie rejestracją osób starszych na te sczepienia.

- Wraz z pacjentami DPS-ów w pierwszym kwartale tego roku ma być zaszczepionych w Polsce około 2 mln. seniorów - podał Dworczyk. Jak dodał, ma na myśli seniorów w dwóch grupach pomiędzy 70 a 80 rokiem życia oraz powyżej 80 roku życia.

Na pytanie, czy premier rozmawiał z przywódcami innych państw o zakupie szczepionek poza unijnym mechanizmem, który obowiązuje wszystkie państwa członkowskie, polityk odpowiedział: - Kwestia zakupów poza mechanizmem unijnym i ewentualnych konsekwencji dla państw, które podjęły takiej próby nie była przedmiotem rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

W piątek o 6 rano ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia.

Szczepienia rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Rząd szacuje, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3 mln osób – głównie seniorzy i pracownicy medyczni. Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień. Szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia ruszą 25 stycznia.

PAP/ar