fot. Krystian Maj/KPRM
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że będzie korekta rozporządzenia dotycząca kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych.

Szef Kancelarii Premiera przyznał, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim: - Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej.
Michał Dworczyk poinformował również, że w piątek o 6.00 rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia.

Powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca pierwszego kwartału nie jest tak dużo, jak by oczekiwano: - To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie.

Ma nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów: - Wtedy tych terminów będzie więcej. Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo.
PAP/rz