fot. Jarosław Ryfun
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami deszczu, powodującymi gołoledź, niemal dla całego kraju. Alerty nie dotyczą jedynie województwa lubuskiego, zachodnich powiatów Wielkopolski i północnej części województwa dolnośląskiego.

Wieczorem i w nocy na północy Polski obowiązują również ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, a w północno-wschodniej Polsce - przed silnym mrozem.

Synoptyk IMGW Kamil Walczak mówi, że marznące opady będą się przemieszczały z zachodu na wschód. Ostrzeżenia przed tym zjawiskiem obowiązują już we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Kolejne alerty obejmą w pierwszej połowie nocy województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, wschodnią część wielkopolskiego i południowe powiaty dolnośląskiego. Następnie, około północy lub po północy, rozpoczną się ostrzeżenia w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim. Z kolei nad ranem te alerty zaczną obowiązywać w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.


Kamil Walczak dodaje, że w nocy mieszkańcy północnej Polski mogą spodziewać się opadów śniegu. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. W tych regionach do późnych godzin nocnych lub wczesnych rannych prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej do 15 centymetrów, lokalnie do 20 centymetrów.

Synoptyk IMGW mówi, że w nocy dwucyfrowy mróz jest prognozowany jedynie w północno-wschodniej Polsce. W nocy ostrzeżenia przed silnym mrozem obowiązują w województwie podlaskim, gdzie temperatura może spaść do minus 18 stopni, oraz we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego - tam termometry mogą pokazać minus 16 stopni.
- Jest to już ostatnia noc, jak na razie, z tak silnym mrozem - podkreśla Kamil Walczak.

Według prognoz, w nocy na pozostałym obszarze termometry pokażą od minus 5 stopni na Lubelszczyźnie, minus 1,1 stopień na plusie w centrum, do 2 stopni Celsjusza na zachodzie i nad morzem. Synoptycy prognozują, że jutro ujemna temperatura będzie jedynie na północnym-wschodzie.

IAR/kc