fot. Mariusz Wolański
Marszałek Olgierd Geblewicz powiedział, że samorządowcy cieszą się, że rząd wsparł miliardem złotych ponad 200 gmin górskich, jednak podobnej pomocy oczekują gminy z północy kraju żyjące z turystyki.

„Apelujemy do rządu o dodatkowe wsparcie dla gmin nadmorskich żyjących z turystyki” - mówiono podczas konferencji prasowej samorządowców z udziałem prezydenta miasta oraz członków zarządu województwa.

- O tej porze roku w Kołobrzegu zazwyczaj można było spotkać wielu turystów i kuracjuszy. Dzisiaj kurorty są opustoszałe i poszkodowane przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nie możemy w związku z tym dzielić samorządów na lepsze i gorsze - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

W odpowiedzi na apel marszałka poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc zaznaczył, że rząd kieruje się przesłankami racjonalnymi i rozsądkiem dlatego zimą pomóc należy przede wszystkim gminom górskim.

- Sezon nad morzem nie trwa w zimie, tylko głównie latem. Kulminacja sezonu zimowego jest w gminach górskich. To nie jest tak, że są to wybiórcze działania, tylko są one rozsądnie  podzielone. Od 15 stycznia jest Tarcza PFR 2.0  i Tarcza Branżowa 6.0 - wszystko to obejmuje hotele, turystykę i gastronomię - wyjaśnił poseł Czesław Hoc.

W konferencji uczestniczyli też przedsiębiorcy branży turystycznej. Współwłaścicielka jednego z hoteli, Monika Różewska-Chudzi powiedziała, że do tej pory nikt z 60-osoboej załogi nie stracił pracy, ale bez pomocy rządowej zwolnienia w końcu nastąpią.

mw/kc

Posłuchaj

Marszałek Olgierd Geblewicz Poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc