fot. PAP/Leszek Szymański
Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce. W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. - podał szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewnił, że szczepienia seniorów 70+ zaczną się planowo 25 stycznia. Dodał, że nieco wydłuży się czas szczepień grupy 0.

Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek szczepionki. - W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczy tych szczepionek - powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc - podkreślił - te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia. Zapewnił też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

- Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy „0”, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer - powiedział Dworczyk.

Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tys. osób z grupy „0”, do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu „będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys.”

Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy „0” zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu. Michał Dworczyk - szef KPRM

Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer - o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich - wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach.

W lepszej sytuacji nieco jesteśmy my oraz inne kraje, które zdecydowały sie odkładać szczepionki na drugą dawkę. W gorszej sytuacji są kraje, które wykorzystywały wszystkie szczepionki od razu. Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie. Michał Dworczyk - szef KPRM

Dodał, że według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca. - Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym - powiedział minister.

Jeśli chodzi o szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, do poniedziałku do godz. 14 zarejestrowało się na konkretne terminy 431 tys. 782 osoby. Cała ta grupa wiekowa liczy1,7 mln osób - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michal Dworczyk.

Dworczyk na konferencji prasowej w Warszawie mówił m.in. o zaawansowaniu szczepień w grupie „0”, obejmującej pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą. - Do tej pory zaszczepiliśmy ponad 474 tys. pacjentów w ramach etapu „0” - poinformował. Zaznaczył, że zapisy osób z tej grupy zakończyły się 14 stycznia i w ramach tych zapisów zgłosiło się kolejne 580 tys. pacjentów. - To oznacza, że łącznie z pierwszej grupy, która jest szacowana na 1 mln 300 tys. osób, zgłosiło się ok. 1 mln 50 tys. osób - poinformował. Dodał, że to daje ponad 81 proc. osób z grupy „0”.

PAP/aś