fot. szczecin.uw.gov.pl
Wojewoda zachodniopomorski, który był gościem porannego „Studia Bałtyk” w rozmowie z Anną Popławską podkreślił, że transmisja wirusa w tej grupie dzieci jest najniższa i najłagodniej przechodzą one Covid-19.
W skrócie
  • Urzędnik powiedział, jakie względy zadecydowały powrocie do szkół uczniów klas I-III.
  • Zbigniew Bogucki apeluje do przedsiębiorców o korzystanie z rządowego wsparcia.
  • Gość „Studia Bałtyk” poinformował, że w Zachodniopomorskiem na koronawirusa zaszczepiono prawie 21 tysięcy medyków.
  • Rozmówca Anny Popławskiej podkreślił, że na razie wpłynęło 11 wniosków z 4 gmin w ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich.

Gość „Studia Bałtyk” podkreślił, że nauka zdalna dla uczniów klas I-III była dla nich trudna: - Nie wszyscy potrafią jeszcze komunikować się za pośrednictwem internetu bez pomocy rodziców. A to oznacza, że ci musieli im pomagać w odrabianiu lekcji. Dzieci stęskniły się także za sobą. Ważne jest również to, że nauka będzie odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym oraz że nauczyciele mieli wykonane testy. Oczywiście, będziemy monitorować sytuację. Codziennie do Ministerstwa Edukacji i Nauki będą wpływać raporty.

Anna Popławska zapytała również Zbigniewa Boguckiego o ogólnopolską akcję #OtwieraMy, w ramach której przedsiębiorcy otworzyli hotele, puby i restauracje: - Rozumiem ich rozgoryczenie i oczekiwanie na otwarcie gospodarki. Musimy jednak pamiętać, że otwarcie różnych miejsc, w których spotykają się ludzie, może spowodować zwiększenie liczby zakażeń i zgonów. Proszę, by jeszcze wytrzymali. Zadziałają szczepionki. Wprowadzane są kolejne programy pomocowe. Mogą skorzystać z tarcz antykryzysowej i finansowej, które pozwolą im przetrwać i uratować miejsca pracy.

Wojewoda poinformował także, że w Zachodniopomorskiem zaszczepiono na koronawirusa prawie 21 tysięcy osób z tzw. grupy zero: - Wszystkie szczepionki zostały wykorzystane. Zaczynamy już drugą fazę szczepień medyków.

Zbigniew Bogucki mówił również o programie wsparcia dla gmin popegeerowskich: - Na razie wpłynęło jedenaście projektów z czterech gmin. Pamiętajmy, że wnioski najpierw trafiają do KOWR-u, a dopiero później do urzędu wojewódzkiego. Można je składać do 12 lutego.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./ap/rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski