fot. Nadleśnictwo Choczewo/Facebook
Kilka tygodni temu pisaliśmy o rysiu, którego udało się sfotografować leśniczym z okolic Wejherowa. Dziś wiemy już na pewno, że to jeden z okazów z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie.

Przypomnijmy, na trop wielkiego kota pomiędzy wsiami Lisewo i Karlikowo, natrafiło dwóch leśników. Leśnicy przypuszczali, że osobnik jest jednym z rysi wypuszczonych z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie i prawdopodobnie tym samym, który pojawił się wcześniej na terenie nadleśnictw Strzebielino i Choczewo.

Jak wyjaśnił leśniczy Patryk Wenta, od kilku dni słyszał, że w okolicy widywany był ryś. - Po opadach śniegu postanowiłem wraz z podleśniczym poszukać jego tropów w naszym lesie. Nagle zza pagórka zauważyliśmy ruszające się pędzelki, podchodząc bliżej okazało się, że nakryliśmy rysia we własnej osobie i to podczas porannej toalety. Sam nie wierzyłem w to, co zobaczyliśmy - opowiedział leśniczy.

Podejrzenia leśniczych potwierdziła sama organizacja. Na podstawie na podstawie zdjęć przesłanych przez leśniczych oraz po rozmowie z nimi, udało się ustalić, że ryś to Cezar - samiec, który kilka tygodni wcześniej zgubił obrożę z GPS-em. 

„Ponieważ ten samiec świetnie poradził sobie na wolności, uznaliśmy, że nie ma potrzeby ponownie go narażać na stres związany z założeniem obroży. Oczywiście to wcale nie oznacza, że zaprzestaliśmy się nim interesować! Obserwacja tego zwierzaka w terenie na pewno będzie utrudniona, ale jeśli Państwo będziecie mieć okazję spotkać Cezara, możecie śmiało do nas pisać lub dzwonić. Każda informacja jest na wagę złota! A tym czasem życzymy powodzenia temu młodemu kocurowi!”- czytamy na stronie rysie.org

Hodowla rysi w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie to część projektu  „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. Jest on realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu.

pap/red/kc

Czytaj więcej