fot. Małgorzata Abramowicz
Dzięki interwencji ze strony posła Czesława Hoca oraz radnego wojewódzkiego Henryka Cerewicza, w mieście łącznie ma powstać aż pięć punktów szczepień.

Na zbyt małą liczbę punktów szczepień w Kołobrzegu zwrócili uwagę dziennikarze Radia Koszalin. O problemie tym mówili  m.in. radiosłuchacze.

- Jeśli będzie się można szczepić tylko w dwóch miejscach, to oznacza ogromne kolejki - zwraca uwagę jedna z kołobrzeżanek. - Oprócz tego wiele osób będzie miało problemy z dojazdem, nie mówiąc już o osobach starszych i schorowanych. Ci ostatni, na pewno będą mieć problem z dotarciem do tych miejsc.

Dzięki reakcji ze strony naszej rozgłośni sprawą zajęli się lokalni politycy.

- Po doniesieniach Radia Koszalin, że punktów szczepień dla gminy i miasta Kołobrzeg może być zbyt mało, podjęliśmy razem z panem radnym Henrykiem Cerewiczem interwencje - wyjaśnia poseł PiS Czesław Hoc.  - Dzięki spotkaniu w trybie pilnym z panem wojewodą zachodniopomorskim, po wstępnych rozmowach mamy dobrą wiadomość, że do wykonywania szczepień zgłosiła się duża placówka Inter Medical.

- Oczywiście w przypadku Inter Medical musi ona jeszcze przejść przez oficjalną procedurę. Taki duży punkt będzie miał jednak ogromne możliwości i myślę, że to będzie dobre miejsce, w którym kołobrzeżanie będą mogli się szczepić - podsumował rozmowy Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Cały czas też zachęcamy do zgłaszania się przychodni do programu. Mimo że wcześniej był określony termin, to każda przychodnia, która będzie chciała dołączyć i utworzyć punkt szczepień, będzie przez NFZ traktowana bardzo przychylnie. Im więcej puntów tym lepiej.

Jak informuje Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor NFZ w Szczecinie, dołączenie przychodni do programu jest dobrowolne. Fundusz starał się i nadal stara się je zachęcić m.in. finansowo - każde szczepienie opłacane jest w wysokości 60 zł.

- Regionalny szpital w Kołobrzegu, jest jednym z tak zwanych szpitali węzłowych szczepiących obecnie osoby z grupy 0. Mamy jednak nadzieje, że wkrótce stanie się on punktem dostępnym dla wszystkich - dodaje Czesław Hoc. - Podkreślę też, że w aspekcie tej ogólnej dyskusji gmina i miasto Kołobrzeg ma już dobre zabezpieczenie punktów szczepień.

Decyzje zapadły - dzisiaj trwa ustalanie szczegółów i zgłoszenia proceduralne. Zakończą się one w poniedziałek i wtedy należy spodziewać się pełnej listy punktów szczepień w Kołobrzegu.

Więcej w materiale Jarosław Banasia i Małgorzaty Abramowicz.

jb/kc


Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia i Małgorzaty Abramowicz