Skąd biorą się porażki w biznesie i kto nie powinien podejmować działalności gospodarczej? To tylko dwa z całej gamy pytań które Piotr Głowacki zadał psychologowi biznesu w ramach audycji z cyklu „Loża Biznesu”.

Często zastanawiamy się, czy istnieje idealny model osobowości, który pozwala na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

- Nie ma badań, które jednoznacznie ukazują, że konieczna jest taka lub inna predyspozycja. Natomiast jest pewne nastawienie, które pomaga w systematyczności, wytrwałości, ale też chęci nieustającej nauki. Musimy przejść tzw. transformację, ale także wyciągać wnioski na podstawie własnych błędów, chociaż ja zachęcam, żeby wnioski wyciągać na podstawie błędów innych - wyjaśnił psycholog. - W ten sposób możemy rozwijać własną firmę, ale też zastanowić się gdzie i dokąd zmierzam. Punkt docelowy daje nam motywację do pokonywania porażek - dodał.

Psycholog odpowiedział także na pytanie kto na pewno nie powinien zakładać własnej działalności gospodarczej, aby uniknąć widma porażki.

- Szuka się czynników osobowościowych, które zmniejszają szansę i prawdopodobieństwo, że firma wyjdzie. Brak chęci nad własną firmą lub sprzedażą powinno dać do myślenia, że może to wiązać się z fiaskiem. Przed założeniem działalności warto zadać sobie pytanie: Czy dam radę wyjść z roli samego specjalisty i czy będę w stanie stać się przedsiębiorcą? - powiedział Andrzej Staszczuk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z cyklu Loża Biznesu, którego można wysłuchać na antenie Radia Słupsk w każdy wtorek na antenie Radia Słupsk o godzinie 11.10.

Posłuchaj

„Loża biznesu”- Andrzej Staszczuk