W audycji „Akademia Radiowa” Piotr Głowacki rozmawiał z profesor Krystyną Krawiec-Złotkowską, badaczką literatury staropolskiej.

- Barok przez ostatnie kilka stuleci był deprecjonowaną. Pod koniec XX wieku badania nad tym okresem literackim zaczęły przywracać należne miejsce tej kulturze, która wcześniej przez historyków literatury była nazywana „zepsutym renesansem”. To jest bardzo interesująca epoka, jedna z najciekawszych. Specyfika polskiego baroku jest ściśle związana ze stuleciem wojen - powiedziała prof. Krystyna Krawiec-Złotkowska.

Profesor skomentowała także „modę” na nauki techniczne i spadek popularności nauk humanistycznych: - Nie jest to zjawisko ogólnoświatowe. Na wschodzie, w krajach azjatyckich i np. w Niemczech nauki humanistyczne są bardzo wysoko dotowane. Dochodzą do świadomości społecznej pewne wnioski - nastawienia na technikę i nowoczesne technologie. To jest niebezpieczne, dlatego że te procesy odhumanizują społeczeństwo. Społeczeństwo pozbawione kultury staje się podobne do maszyny.

pg/mw/rz

Posłuchaj

rozmowa z prof. Krystyną Krawiec-Złotkowską