fot. pixabay.com
Jak uczelnie z naszego regionu wspierają niepełnosprawnych studentów? Postanowiliśmy to sprawdzić.

„Nauka bez barier” to projekt, który ma ułatwiać dostęp do uczelni osobom z niepełnosprawnościami. Z jakimi barierami, z jakimi przeszkodami muszą zmagać się osoby niepełnosprawne, by móc kształcić się na wymarzonym kierunku i być osobami społecznie aktywnymi? O szczegółach projektu opowiedział prof. dr hab. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+, która działa m.in na rzecz znoszenia barier dla osób z niepełnosprawnością.

materiał Tomasza Trana

Akademia Pomorska w Słupsku ma 124 studentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Czy nauka zdalna przysparza im problemów i jak uczelnia pomaga je rozwiązywać? Zapytaliśmy o to prorektora ds. studentów Danutę Gierczyńską.

materiał Joanny Lejtan

Marzena Lejkowska, studentka III roku filologii angielskiej na Politechnice Koszalińskiej od dziecka zmaga się z niepełnosprawnością, choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Jednak realizuje swoje marzenie o edukacji, także przy wsparciu uczelni. Studenci i wykładowcy chcą pomóc pani Marzenie spełnić jeszcze jedno marzenie - o nowym wózku inwalidzkim, na który uruchomiona została zbiórka w portalu zrzutka.pl. Nowy wózek, o którym marzy pani Marzena Lekowska, kosztuje około 20 tysięcy złotych. Każdy można pomóc, informacje o zbiórce można znaleźć między innymi na profilu facebookowym Politechniki Koszalińskiej i profilu Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

materiał Anny Popławskiej

kk/jl/tt/ap/ar