fot. pixabay.com
Przedłużająca się konieczność niejednokrotnie stałego przebywania w gronie rodzinnym w okresie pandemii koronawirusa w niektórych przypadkach wpływa na wzrost liczby przypadków przemocy domowej, której ofiarami często padają dzieci i młodzież.

Czas pandemii to trudny czas dla ujawniania aktów przemocy wobec dzieci- uważa Grzegorz Hamera, główny specjalista zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w koszalińskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

materiał Grażyny Preder

Działająca na terenie całej Polski fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi kampanię pod wymowna nazwą "Pandemia Przemocy". O szczegółach w rozmowie Joanną Lejtan z Aurelią Jankowską, koordynatorką Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, które jest jedną z pięciu takich placówek prowadzonych przez fundację.

materiał Joanny Lejtan - część pierwsza
materiał Joanny Lejtan - część druga

Wraz z ograniczeniami, zaostrzeniami i izolacją wynikającą z pademii pojawiły się problemy zawodowe, rodzinne, a przy tym frustracja, nerwowość i bezradność. Ta mieszkanka złych emocji, która dosięga ludzi dorosłych, niekiedy zamienia się w agresję wymierzoną w dzieci. Wszystko za zamkniętymi drzwiami. O tym, jak nasila się skala przemocy rodzinnej w stosunku do dzieci, Tomaszowi Tranowi opowiedziała Beata Gidaszewska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koszalinie.

materiał Tomasza Trana

tt/jl/gr/ar