fot. wikipedia/ Marcin Zaleski, Cykl Listopadowy, Wzięcie Arsenału
Polskie Radio Koszalin przyłączyło się do akcji społecznej organizowanej przez Fundację 1863.pl pod hasłem „Pamiętajmy 29 listopada”. Kampania przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku 190. rocznica wybuchu powstania listopadowego.

Na antenie Polskiego Radia Koszalin, będzie można usłyszeć spod przypominający o nadchodzącej rocznicy powstania listopadowego z wykorzystaniem utworu Stanisława Wyspiańskiego „Noc Listopadowa” z płyty Pieśni Powstania Listopadowego w nowych opracowaniach Włodzimierza Korcza wydanej przez Fundacje Filharmonia im. Romualda Traugutta.

„Polacy! Wybiła godzina zemsty. Dziś umrzeć lub zwyciężyć potrzeba! Idźmy, a piersi wasze niech będą Termopilami dla wrogów” - tymi słowami pułkownik Piotr Wysocki wzywał do rozpoczęcia powstania.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku grupa wojskowych z warszawskiej Szkoły Podchorążych zaatakowała Belweder, w którym przebywał książę Konstanty, brat cara Mikołaja I. Powstanie objęło swoim zasięgiem głównie Królestwo Polskie. Przez prawie rok jego organizatorzy utrzymywali niepodległe państwo z własnym rządem, parlamentem i wojskiem. Ostatecznie Powstanie listopadowe upadło 21 października 1831 roku.

Po klęsce powstania nastąpiła ostra reakcja Rosjan. Kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy wcielono do armii rosyjskiej i zesłano w głąb Rosji, ich dzieci zaś umieszczono w tzw. koloniach wojennych. Na więzienie i ciężkie skazano roboty kilkuset uczestników powstania, którzy nie schronili się na emigracji. W ciągu 2 lat skazano zaocznie 264 osoby na karę śmierci oraz ponad 2,5 tys. na „śmierć cywilną”. Powstańcy w obawie przed represjami masowo opuszczali ojczyznę (Wielka Emigracja), w której przez sądy rosyjskie zostawali uznani za nieżyjących i pozbawieni praw cywilnych.

Powstanie wybuchło na fali europejskich ruchów rewolucyjnych i niepodległościowych, które w 1830 r. zaowocowały m.in. wybuchem rewolucji lipcowej we Francji i ogłoszeniem niepodległości Belgii, jednak głównych jego przyczyn należy szukać wewnątrz kraju. W społeczeństwie polskim bowiem narastały niezadowolenie i sprzeciw wobec  rosyjskich władz.

red./kc

fot. Fundacja 1863.pl

Posłuchaj

Pamiętajmy 29 listopada