fot. pixabay.com
„Wiem, badam się, zapobiegam” - akcji pod takim hasłem lub podobnym nie brakuje. Można by śmiało powiedzieć, że profilaktyki wokół nas jest sporo, ale czy możemy z niej korzystać?

Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się akcji - prowadzonej przez powiat koszaliński - bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu i Koszalina.

Jak mówi koordynatorka akcji Agnieszka Kulesza, nie każdy może wziąć udział w bezpłatnym badaniu, a chętnych spoza wyznaczonej grupy nie brakuje.

materiał Renaty Pacholczyk

Październik upłynął pod znakiem profilaktyki związanej z rakiem piersi. Jak ocenia Wanda Szuster, przewodnicząca koszalińskiego klubu Amazonka, dostępność tych badań jest zadowalająca. Przypomina, że najważniejsze jest jednak samobadanie.

materiał Joanny Lejtan

Listopad to dla odmiany akcja „Moveber”. Organizatorzy zachęcają mężczyzn do samobadania i korzystania z profilaktyki nowotworowej. Rak prostaty jest bowiem drugim, po raku płuc, najczęściej zabijającym mężczyzn schorzeniem.

- Rak jąder jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów i nieleczony potrafi doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy - mówi dr Marcin Chęciński, urolog.

materiał Katarzyny Kużel