fot. pxhere.com
Wrzesień to czas powrotu dzieci do szkół i za chwilę, studentów na uczelnie. Powraca więc dyskusja o kanonie lektur, czyli zestawie książek, które młodzi ludzie powinni poznać w czasie swej edukacji.

Katarzyna Kużel rozmawiała z profesor Krystyną Krawiec-Złotkowską, dyrektor Instytutu Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku o tym, jak ocenia najnowszy kanon lektur przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

materiał Katarzyny Kużel

Nie istnieje „stały” kanon szkolnych lektur. Czy ten obecny zawiera elementy literackiej świeżości? Pozycje aktualne i atrakcyjne dla dzieci i młodzieży? Na te pytania zadane przez Arkadiusza Wilmana odpowiadał Wojciech Konieczny, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie.

materiał Arkadiusza Wilmana

W kanonie lektur powinny znaleźć się książki, które młodzież rozumie i utożsamia się z bohaterami. Według Sylwii Olesiak z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, z którą rozmawiała Renata Pacholczyk, to na pewno spowodowałoby zwiększenie poziomu czytelnictwa wśród młodego pokolenia.

materiał Renaty Pacholczyk