Z tej okazji w bazylice konkatedralnej odbyła się msza święta w intencji ludzi kołobrzeskiej "Solidarności".

Autorka intencji przewodnicząca nauczycielskiej Solidarności w Kołobrzegu Elżbieta Plewako podkreśliła między innymi, że rolą członków związku jest kultywowanie tych wartości szczególnie wśród ludzi młodych:

- Cieszymy się jako działacze z tamtych lat. Pamiętamy również o tych, którzy nie mogą tutaj z nami być. Modlimy się o nich. I tak jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, że wolność nie jest raz dana - o tą wolność trzeba zabiegać. Trzeba przygotowywać młode pokolenie, wcielać ich w szeregi solidarności.

Podczas homilii ks. dr Andrzej Pawłowski przywołał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Gdańsku w 1987 roku o znaczeniu słowa "Solidarności" i zwrócił uwagę na ich aktualność:

- W imię przyszłości człowieka i ludzkości trzeba byłoby powiedzieć to słowo – słowo "Solidarność". Dziś płynie ono szeroką falą przez świat, który rozumie, że nie możemy żyć wedle zasady wszyscy przeciw wszystkim, a tylko wedle zasady wszyscy ze wszystkimi i wszyscy dla wszystkich.

Bezpośrednio po mszy działacze NSZZ Solidarność złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Sierpnia 1980 roku.

mw/jr


Posłuchaj

ks. dr Andrzej Pawłowski Elżbieta Plewako