fot. gov.pl
Wiceminister zdrowia był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk podkreślił, że jeśli apele przedstawicieli rządu o noszenie maseczek nie będą skuteczne, to będą odbywały się liczne kontrole i będą nakładane mandaty.

Waldemar Kraska powiedział, że w najbliższych dniach zapadnie także decyzja o tym, czy trzeba mieć zaświadczenie lekarskie o niemożności noszenia maseczek. Dodał, że trwają rozmowy z policją i strażą miejską w sprawie zaostrzenia kontroli i nakładania mandatów: - Tych mandatów w ostatnim czasie jest coraz więcej. Nie chciałbym nikogo karać za brak maseczki. Jeśli jej nie mamy, to narażamy innych. To wszystko jest w naszym interesie.

Gość „Studia Bałtyk” podkreślił, że koronawirus nie odpuszcza i ludzie niemal w całej Europie zapomnieli, że istnieje: - Być może trzeba będzie zrobić krok do tyłu i wprowadzić pewne obostrzenia.

Kraska poinformował, że największe ogniska zachorowań - na przykład w Małopolsce - pochodzą m.in. z wesel: - To imprezy dość wysokiego ryzyka, dlatego apelujemy przestrzeganie wytycznych. Jeśli przestrzegalibyśmy zasad - stoliki rozstawione w dość dużych odstępach od siebie; przy stolikach siedzimy tylko z tymi osobami, które z nami mieszkają; kelnerzy mają wyznaczoną obsługę określonych stolików i chodzą w maseczkach, to nie byłoby tylu zakażeń. Jeśli będzie się to powtarzało, być może wprowadzimy jakieś obostrzenia.

Wiceminister zdrowia ma nadzieję, że szkoły we wrześniu zostaną otwarte: - Obecna sytuacja nie daje powodów, by nie wracać do szkół z początkiem września. Dyrektorzy nie będą pozostawieni samym sobie. Będą mieli kontakt z inspekcją sanitarną. Jeśli w szkole pojawi się jakiś przypadek zakażenia koronawirusem, zajęcia będą przerwane. Są już niemal opracowane wytyczne w tej sprawie.

Zaznaczył, że nie zwiększa się liczba osób hospitalizowany z powodu koronawirusa: - Nie rośnie także liczba chorych pod respiratorami. Świadczy to o dość łagodnym przebiegu zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rż

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia