fot. MSWiA
To dwie z szesnastu gmin do 20 tysięcy mieszkańców, które otrzymają wozy w ramach profrekwencyjnej akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Bitwy o wozy”.

Wyniki akcji ogłosił w czwartek wiceminister MSWiA Maciej Wąsik: - Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Państwowej Komisji Wyborczej. Jutro wójtowie i burmistrzowie otrzymają oficjalne promesy na zakup wozów strażackich.

W ramach „Bitwy o wozy”, w każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z najwyższą frekwencją w wyborach 28 czerwca otrzyma pieniądze na zakup średniego wozu gaśniczego. W Pomorskiem była to Łeba (85 proc.), a w Zachodniopomorskiem - gmina Rewal (prawie 86 proc.). Wynik z Rewala był najwyższym w całej Polce.

- Mobilizacja była pełna. Sukces tej akcji jest niewątpliwy. Wszystkie dotacje, które otrzymaliśmy do tej pory, wymagały wkładu własnego. Teraz mamy stuprocentowe dofinansowanie na nowy pojazd. Coś rewelacyjnego - powiedział Daniel Kwiatkowski, naczelnik OSP w Niechorzu.

Konstanty Oświęcimski, wójt gminy Rewal dodał, że wygrana to zasługa wielu turystów i mieszkańców: - Frekwencja w wyborach zawsze jest u nas na dużym poziomie, a ten samochód poprawi znacznie bezpieczeństwo naszej gminy.

W gminie Rewal są dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Niechorzu i Pobierowie. Na razie nie wiadomo, do której trafi wóz.

Promesy na zakup wozów otrzymają takę: gm. Czernica (dolnośląskie), w której frekwencja wyniosła 77 proc., gm. Osielsko (kujawsko-pomorskie) z 78 proc. frekwencją, gm. Godziszów (lubelskie) z 75 proc. frekwencją, gm. Zabór (lubuskie) - frekwencja 69 proc., gm. Nowosolna (łódzkie) - frekwencja 78 proc., gm. Żegocina (małopolskie) - frekwencja 76 proc., gm. Michałowice (mazowieckie) - frekwencja 81 proc., gm. Praszka (opolskie) - frekwencja 67 proc., gm. Cisna (podkarpackie) - frekwencja 75 proc., gm. Kulesze Kościelne (podlaskie) - frekwencja 72 proc., gm. Koszarawa (śląskie) - frekwencja 77 proc., gm. Masłów (świętokrzyskie) - frekwencja 69 proc., gm. Stawiguda (warmińsko-mazurskie) - frekwencja 72 proc., gm. Suchy Las (wielkopolskie) - frekwencja 80 proc.

Z informacji resortu spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w 2020 roku dofinansowano zakup rekordowej, jak zaznaczono, liczby 517 samochodów, które przekazano strażom pożarnym, a warunkiem tego było, aby samorząd przekazał wkład własny w wysokości 200 tys. zł.

PAP/ak/ar