fot. Mateusz Sienkiewicz
Brak zastrzeżeń ze strony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich, a także samego burmistrza skrytykowała dzisiaj wiceminister środowiska.

Małgorzata Golińska uważa, że w tego typu sprawach należy mieć na względzie także czynnik społeczny takich inwestycji: - Kwestia odpadów i jakości powietrza wywołują największe niepokoje. Przeprowadzenie raportu dałoby nam obiektywne spojrzenie na to, co niesie za sobą ta inwestycja. Żałuję, że burmistrz nie skorzystał z tzw. furtki którą dał sanepid, stwierdzając potrzebę wykonania tego raportu.

Władze miasta krytykują także przedstawiciele miejskiej opozycji. Wiceprzewodnicząca rady miasta Joanna Pawłowicz z „Razem Dla Szczecinka” uważa, że burmistrz powinien zlecić przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko, żeby umożliwić działanie większej grupie mieszkańców: - To pozwoli nam ocenić wpływ przedsięwzięcia na tę inwestycję oraz gwarantuje udział społeczeństwa w postępowaniu administracyjnym: będą konsultacje społeczne, a stowarzyszenie ekologiczne może być stroną w postępowaniu.

Burmistrz Szczecinka uważa, że cała procedura została przeprowadzona prawidłowo, jednak urzędnicy powinni domagać się przygotowania raportu oddziaływania na środowisko. Dziś Daniel Rak chce wspierać te podmioty, które odwołają się od decyzji dla tej kontrowersyjnej inwestycji: - Rozmawialiśmy z osobami, które znajdują się w bezpośredniej strefie. Jako samorząd wzmocnimy to odwołanie i poprosimy, by SKO uchyliło decyzję do ponownego rozpatrzenia. Wówczas będziemy zastanawiać się, czy wydać decyzję środowiskową.

W poniedziałek grupa wolontariuszy rozpocznie zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie zablokowania inwestycji.

Zgodnie informacją inwestora w budynkach po dawnych zakładach przetwórstwa mlecznego w Szczecinku ma powstać punkt zbiórki ponad 300 rodzajów odpadów - zarówno bezpiecznych, jak i niebezpiecznych.

Szacuje się, że dziennie w to miejsce może trafiać kilkadziesiąt tirów z odpadów zwożonych z całej Polski.

ms/rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

Małgorzata Golińska Joanna Pawłowicz Daniel Rak