fot. pixabay.com
Od czwartku kobiety znów mogą rodzić w obecności ojca dziecka lub – w szczególnych przypadkach – innej bliskiej osoby.

Nowe zasady określają wymogi, jakie należy spełnić by poród rodzinny był możliwy. Mają one związek z pandemią koronawirusa i reżimem sanitarnym, w jakim działa placówka. Jak informuje dyrekcja szpitala - ostateczną decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz lub położna z izby przyjęć, po wstępnym badaniu i analizie ryzyka epidemiologicznego. Nadal jednak obowiązuje zakaz odwiedzin w oddziale położniczo-ginekologicznym, a osoba towarzysząca przy porodzie może pozostać w szpitalu maksymalnie dwie godziny po narodzinach dziecka.

Otwarte zostały już również, zamknięte wcześniej tymczasowo, oddziały Szpitala Specjalistycznego w Pile. Oddziały ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, chorób wewnętrznych i medycyny paliatywnej zamknięto po tym, jak w szpitalu potwierdzono zakażenie koronawirusem wśród personelu medycznego i pacjentów.

Obecnie wszystkie szpitalne oddziały funkcjonują i - jak zapewnia dyrekcja placówki - personel i pacjenci są kontrolowani pod względem epidemicznym.

pg/ar