fot. Przemysław Grabiński
Zdaniem Macieja Żebrowskiego w okresie epidemii koronawirusa samorząd nie jest w stanie przygotować zaplanowanego na 10 maja głosowania.

Burmistrz skierował pismo w tej sprawie do Komisarza Wyborczego w Koszalinie.

- Przeanalizowaliśmy tę sytuację na wiele różnych sposobów. Na tę chwilę organizacja wyborów wiąże się z wieloma kłopotami. Przede wszystkim dotyczy to ograniczeń związanych z dostępnością do urzędu. W jaki sposób mamy przyjmować zgłoszenia kandydatów do obwodowych komisji wyborczych? Poza tym, jak przeprowadzić szkolenia dla członków tych komisji, skoro są ograniczenia związane ze spotkaniami zbiorowymi? - pyta burmistrz Wałcza.

Zdaniem Macieja Żebrowskiego istnieje też ryzyko, że osoby poddane kwarantannie nie będą miały jak wziąć udziału w wyborach. W swoim apelu do Komisarza Wyborczego burmistrz Wałcza zwraca też uwagę na bezpieczeństwo głosujących i członków komisji.

- Moim zdaniem nie ma technicznych możliwości prawidłowego zorganizowania wyborów. Stad mój apel do komisarza o przesunięcie ich terminu na czas, gdy udział w nich będzie bezpieczny zarówno dla członków komisji, jak i naszych mieszkańców - stwierdził Maciej Żebrowski.

Przedstawiciele rządu i Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że jak na razie nie ma żadnych przesłanek do zmiany terminu wyborów. Głosowanie ma odbyć się 10 maja.

pg/ar

Posłuchaj

Maciej Żebrowski o bezpieczeństwie podczas wyborów Maciej Żebrowski o problemach z organizacją głosowania