fot. Sławomir Kamola
Wyniki konkursu ogłoszono podczas gali finałowej zorganizowanej w urzędzie miasta. Zwyciężyli Michał Grabski i Marta Dzięgielewska.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wręczając nagrody mówił, że w biznesie najważniejszy jest pierwszy krok, pierwsza decyzja o zmianach w życiu. Zwrócił uwagę na to, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów koszalińskich szkół ponadpodstawowych, jak i dorosłych: - Biznesplany przygotowało w tym roku 29 osób. Oni mieli odwagę przedstawić swoje pomysły, które zrealizują już teraz, albo w niedalekiej przyszłości.

w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych zwyciężył Michał Grabski z koszalińskiego Elektronika za pomysł na przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i dystrybucją śniadań na zamówienie. W kategorii osób fizycznych do 35. roku życia zwyciężyła Marta Dzięgielewska za pomysł Manufaktury Płytek Ceramicznych. Laureatka zwróciła uwagę na to, że w dobie produkcji masowej znajdą się na pewno chętni na innowacyjne dekoracje do swojego domu, a nagroda - 20 tysięcy złotych - pomoże jej firmie wystartować: - To dla mnie dość spory zastrzyk finansowy, który pozwoli mi na pierwszym etapie rozwoju firmy zakupić najpotrzebniejszy sprzęt i zainwestować w reklamę.

Arkadiusz Pater, zwycięzca ubiegłorocznej edycji i członek kapituły mówił, że nagroda wiele zmieniła w jego życiu: - Przyczyniła się do tego, że przeszedłem "na swoje" i otworzyłem działalność gospodarczą. Dla początkujących mam radę, aby - jeżeli się coś początkowo nie udaje - zastanowili się nad błędami, wdrożyli odpowiednie poprawki i się nie poddawali.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do pozostania w Koszalinie, wiązania kariery zawodowej z tym miastem oraz zakładania własnych firm. Prezydent Jedliński już dziś zapraszał do wzięcia udziału w kolejnej edycji zaznaczając, że warto promować tę drogę do samodzielności wśród młodych mieszkańców Koszalina.

Laureaci konkursu „Firma na Start” 2019

Kategoria I

  • Zwycięzca - Marta Dzięgielewska, która przedstawiła pomysł na biznes pod nazwą „Artile manufaktura płytek ceramicznych” - Manufaktura płytek ceramicznych, którą planuję otworzyć Marta Dzięgielewska, będzie firmą, zajmującą się produkcją tworzonych na zamówienie płytek ściennych i podłogowych, mozaiki, dekorów, kafli piecowych oraz ceramicznych elementów dekoracji mebli. Płytki ceramiczne będą wytwarzane ręcznie, metodą rzemieślniczą, z naturalnej gliny szamotowej, wypalanej w piecu ceramicznym, szkliwionej i ornamentowanej według preferencji klienta. Nie będzie to produkcja masowa, zatem klient dostanie gwarancję indywidualnego podejścia do każdego projektu.
Kategoria II
  • Miejsce I: Michał Grabski - uczeń Zespołu Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie - Michał Grabski przedstawił pomysł na przedsiębiorstwo usługowo-gastronomiczne specjalizujące się w przygotowywaniu i dystrybucji śniadań na zamówienie.
  • Miejsce II: Szymon Ruchwa - uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie - Za pomysł na przedsięwzięcie gospodarcze pn. Szymon and Bots. To firma usługowa (z sektora ICT) zajmująca się tworzeniem bot’ów dla innych firm. Według założeń pomysłodawcy boty byłyby udostępniane na wskazanych platformach lub firmowych stronach internetowych.
  • Miejsce III: Jakub Piwoński - uczeń Zespołu Szkół nr 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie - Za pomysł pn. Medimed - Prowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Jakub Piwoński swoją działalnością chciałby zainspirować ludzi do pomocy innym, a także nauczyć ich jak ją nieść w różnego rodzaju sytuacjach. Pokazać ludziom, że bez różnicy na wiek i inne czynniki każdy z nas może pomóc. Chciałby, aby ludzie zwracali większą uwagę na wypadki, omdlenia innego rodzaju zagrożenia i umieli działać w takich sytuacjach.
Wyróżnienie
  • Piotr Więcek za pomysł pn. Niezależne Studio Gier Komputerowych - Piotr Więcek wyróżnienie otrzymał za jedyną w swoim rodzaju, niespotkaną w dotychczasowej historii konkursu prezentację werbalną swojego pomysłu na biznes.
sk/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

Arkadiusz Pater, zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu i członek jego kapituły Marta Dzięgielewska, tegoroczna laureatka konkursu „Firma na Start” Piotr Jedliński, prezydent Koszalina