fot. MON/Twitter
Dziś w koszarach 7. Brygady Obrony Wybrzeża Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szef MON-u poinformował, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już prawie 23 tysiące żołnierzy. To jednocześnie piąty rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

- To rzeczywiście ważna chwila, w której staliście się żołnierzami Wojska Polskiego. Dziękuję Wam za to, że zdecydowaliście się dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziękuję również waszym bliskim za udzielone wsparcie i życzę powodzenia - powiedział podczas przysięgi żołnierzy minister Mariusz Błaszczak.
Minister Błaszczak wręczył także akty mianowania dwóm oficerom oraz listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powstała w trzecim etapie formowania WOT i rozpoczęła funkcjonowanie w styczniu 2018 roku. Dowództwo i sztab brygady mieści się w Gdańsku. Strukturę 7 PBOT tworzy 71. batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz rozpoczynający funkcjonowanie 73. batalion lekkiej piechoty w Słupsku.

Integralną częścią 7 PBOT są również 7. kompania logistyczna oraz 7. kompania dowodzenia mieszczące się na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

W ramach funkcjonowania gdańskiej brygady planowane jest również sformowanie 72. batalionu lekkiej piechoty z siedzibą w Kościerzynie.

Przysięga pomorskich „Terytorialsów” była siódmą w historii oraz piątą w tym roku organizowaną przez 7 Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Dowódcą pomorskiej brygady jest kmdr Tomasz Laskowski.

W ten weekend zostanie zaprzysiężonych ponad pół tysiąca „Terytorialsów” z sześciu województw. W tym samym czasie kolejnych kilkuset ochotników rozpocznie szkolenia podstawowe.
red./gov.pl/MON Twitter/rż

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej komandor Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku szeregowy Paulina Lelek