fot. Anna Popławska
Głosy oddało niemal 10 tysięcy mieszkańców. Wśród projektów „ogólnomiejskich” najwięcej głosów otrzymał pomysł utworzenia bezpiecznych przejść dla pieszych.

Jakub Kowalik, jeden z pomysłodawców zwycięskiego projektu, powiedział, że jest on reakcją na wzrastającą liczbę wypadków z udziałem pieszych: - W 2016 roku wypadków na przejściach dla pieszych w Koszalinie było 15, a rok później - 20, a w 2018 roku - 36. Zaproponowane przez nas rozwiązanie obejmuje zainstalowanie w jezdni lampek, które będą dawały znać kierowcy, że do przejścia zbliża się pieszy, a specjalna mata będzie ułatwiała hamowanie.

Na projekt bezpiecznych przejść zagłosowało niemal 3200 mieszkańców. Drugi zwycięski projekt przewiduje profilaktykę antynowotworową skierowana do najmłodszych. Trzeci - utworzenie zewnętrznego tarasu przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Ma on być miejscem spotkań, ale też realizacji warsztatów i projektów czytelniczych. Natalia Sulima z biblioteki podkreśliła, że takie miejsce jest bardzo potrzebne: - Biblioteki stają coraz bardziej multimedialnymi centrami otwartymi na mieszkańców. Chcemy, aby nasza biblioteka była po prostu miejscem spotkań, otwartym na ludzi i ich inicjatywy.

W tym roku zagłosowało rekordowa liczba mieszkańców - niemal 10 tysięcy. - Obawy, które my także mieliśmy, a które dotyczyły przejścia w całości na głosowanie elektroniczne, się nie potwierdziły. Mieszkańcy poradzili sobie z głosowaniem w internecie, a co warte podkreślenia, taki typ wyboru projektów spowodował, że wszystkie głosy są ważne - podkreśla Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono w tym roku łącznie 93 projekty. Mieszkańcy poza dużymi „ogólnomiejskimi” projektami wybrali także ponad 20 małych, osiedlowych projektów - ich lista dostępna jest TUTAJ>>

Kwota przeznaczona na realizację projektów „dużych” to 1 milion złotych. Na realizację projektów osiedlowych ratusz przeznaczy 114 tysięcy złotych. Zwycięskie projekty będą realizowane w przyszłym roku.

ap/ar

Posłuchaj

Jakub Kowalik, jeden z pomysłodawców zwycięskiego projektu Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Natalia Sulima z Koszalińskiej Bilioteki Publicznej