Na jednyn zdjęciu Edward Komar z córką Czesława Kulczycka i wnuczką (fot. Sławomir Kamola)
Premierowy pokaz filmu o historii Edwarda Muchy - koszalińskiego kombatanta Armii Krajowej odbył się wczoraj w Bibliotece Publicznej w Koszalinie.

Urodzony w 1925 r. na Wołyniu Edward Mucha podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej Obwodu Garwolin. W 1945 r. podjął brawurową ucieczkę na Zachód. Został żołnierzem 7 Armii Amerykańskiej i polskich kompanii wartowniczych. Po powrocie do kraju w 1949 r. aresztowany przez UB. Przeszedł ciężkie śledztwo i więzienie.

Jak mówią twórcy, to jednak przede wszystkim film o człowieku, sąsiedzie. Ale również o tym, czym jest przyjaźń, strach, poświęcenie. Edward Mucha w Koszalinie mieszka od 1956 r. Jego historia była nieznana nawet wśród sąsiadów.

Film zrealizowany został całości w Koszalinie, dzięki finansowemu wparciu z Miasta Koszalin, Ministerstwa Obrony Narodowej, Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i firmy Mikroserwis.

W najbliższym czasie film pokazywany będzie żołnierzom amerykańskim stacjonującym w Polsce, między innymi w Redzikowie. Zgodnie z zapowiedziami pod koniec roku ma się pojawić w internecie, podobnie jak poprzednie produkcje cyklu „Koszalin historie zapomniane”: „Rybka - bohater dwóch powstań”, czy „Żelazny - Legenda Wileńskiej Partyzantki”.

Film o Edwardzie Musze jest siódmą produkcją rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Gryf” oraz filmowców z Projektu Filmowego Jart.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Sławomira Kamoli z premiery filmu.

sk/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

premiera filmu „KOMAR. Partyzant w US Army" - materiał Sławomira Kamoli