fot. Jacek Żukowski
Ogólnoświatowa akcja organizowana jest każdego roku w połowie września. Jej celem jest promocja ekologicznych form mobilności - transportu zbiorowego, rowerów, czy po prostu spacerów.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Chodź z nami”.

- Nasze codzienne wybory transportowe mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, a tym samym na nasze zdrowie. Stąd zachęcamy, aby poruszać się rowerami, albo chodzić - mówi Jacek Wasik, dyrektor regionalnego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Od 16 do 22 września odbędzie się szereg imprez związanych z ideą zrównoważonego transportu, w tym rajdy piesze i rowerowe, wystawy i konferencje. W tym roku na całym świecie do akcji przystąpiło ponad tysiąc miast.

- W Polsce w tym roku do inicjatywy przyłączyło się prawie 170 miast. W skali globalnej natomiast różnego rodzaju inicjatywy podejmowane są w 50 krajach, także pozaeuropejskich, jak Brazylia czy Australia - mówi Jacek Wasik.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, czyli 22 września przypada Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Tego dnia w wielu miastach wyznaczane będą strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.

jż/ar

Posłuchaj

Jacek Wasik o zaangażowaniu miast Jacek Wasik o akcji