fot. Adria Jakubik
Zakończyły się konsultacje w gminie Mielno w sprawie przyłączenia sołectwa Łazy do gminy Sianów. Oddano 908 głosów, a 858 z nich było przeciwko temu pomysłowi.

Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna powiedziała, że to podaje w wątpliwość pismo podpisane przez 49 mieszkańców Łaz z prośbą o przyłączenie tej miejscowości do gminy Sianów, które miało trafić do burmistrza Sianowa Macieja Berlickiego: - Z przeprowadzonych przez nas konsultacji wynika, że mieszkańcy nie aprobują tego pomysłu. Nie wiem, skąd wzięła się taka liczba osób, która pojawiła się we wniosku w tej sprawie do sianowskiego samorządu i uchwale tamtejszej rady gminy. Wystąpiliśmy więc z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej, by dowiedzieć się, kim one są. Mamy wrażenie, że na tę listę wpisano po prostu ludzi z tzw. łapanki.

Mieszkańcy Łaz przekażą wiceszefowi MSWiA i koszalińskiemu posłowi PiS-u Pawłowi Szefernakerowi list z prośbą o zaniechanie procesu przyłączenia Łaz do gminy Sianów. Pod apelem podpisało się już 52 z 69 mieszkańców wsi. Zbieranie podpisów trwa.

- Przyszli do mnie mieszkańcy i opowiedzieli o tej inicjatywie. Ich zdaniem także nie ma podstaw i argumentów, na które powołuje się Maciej Berlicki, do przyłączenia Łaz do Sianowa - dodała burmistrz Mielna.

W konsultacjach wzięło udział o 54 procent więcej mieszkańców gminy Mielno niż w poprzednich w 2012 roku, kiedy to również pojawił się pomysł przyłączenia Łaz do gminy Sianów. Na najbliższej sesji mieleńscy radni zapoznają się ze sprawozdaniem z przeprowadzonych konsultacji.

Konsultacje zakończyły się też w gminie Sianów. Wzięło w nich udział ponad 1700 osób, z czego 1692 opowiedziało się za przyłączeniem Łaz.

kc/rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna