Ostrzeżenia wydało Centrum Zarządzania Kryzysowego i obowiązują one do godz 21.00. Lokalnie może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr może wiać w porywach z prędkością do 80 kilometrów na godzinę.

Straż pożarna interweniowała w całej Polsce ponad 200 razy w ciągu ostatniej doby. Jak podkreślił rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak - działania były związane ze skutkami burz, które przechodzą nad Polską:

"Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w wielu województwach burzom towarzyszą intensywne opady deszczu, lokalnie gradu a także wieje silny wiatr. Wczoraj i dzisiaj w nocy najwięcej interwencji odnotowali strażacy w województwie lubelskim, świętokrzyskim i śląskim" - powiedział rzecznik i dodał, że działania strażaków dotyczyły głównie usuwania połamanych i powalonych drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg a także szlaków kolejowych. W wielu miejscach strażacy wypompowywali wodę z piwnic zalanych obiektów.

Na dziś synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed możliwością wystąpienia intensywnych opadów deszczu z gradem dla województwa lubelskiego, ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wydano dla zachodniopomorskiego, pomorskiego, części województwa małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

iar/red/jr