fot. archiwum PRK/Anna Winnicka
Zarząd Oddziału oraz Zarząd Koła Związku Ukraińców w Koszalinie organizuje XLIV Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych - Koszalin 2019, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2019 roku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

Festiwal niezmiennie organizowany jest w Koszalinie i jest jedną z największych ukraińskich imprez w Polsce. Dzięki małym ukraińskim artystom mieszkańcy miasta oraz ich goście mają możliwość poznać kulturę swoich sąsiadów.

W ciągu dwóch dni (sobota i niedziela) 300 uczestników - 17 zespołów z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego niemal z całej Polski, m.in. z Przemyśla, Giżycka, Szczecina, Lęborka, Bytowa, Słupska, Koszalina, dwa zespoły z Zespołu Ukraińskich Szkół im. T. Szewczenki w Białym Borze. Po raz pierwszy na festiwalu wystąpią zespół tańca ludowego „Kałyna" z Kalnikowa (woj. Podkarpackie), jak również zespół „Switanok" ze Stargardu. Zaprezentują taniec, śpiew, bajkę, muzykę instrumentalną oraz kompozycje teatralno-muzyczne.

W pierwszym dniu odbędzie się koncert o godz. 11.00 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym przy Placu Teatralnym 1 w Koszalinie. Po południu dzieci i młodzież mają zaplanowaną zabawę integracyjną. W niedzielę, 10 czerwca również w Teatrze o godz.11.00 odbędzie się uroczysty koncert galowy Festiwalu. Na Zakończenie Festiwalu zostaną wręczone nagrody, dyplomy i upominki uczestnikom Festiwalu oraz najlepszym zespołom.

Podczas Festiwalu zostanie rozstrzygnięty XVII Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw moiimy oczyma" (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, jak również życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku.

Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Koszalin.

Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Koszalin.

aj