fot. Renata Pacholczyk
46 studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie otrzymało dziś certyfikaty ukończenia pierwszej części programu „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”.

Jak podkreślała podczas uroczystości Magdalena Łuczkowska, kierownik zakładu Bezpieczeństwa Narodowego uczelni, Legia to między innymi szansa dla studentów na zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych: - To jest jedna z takich opcji, która otwiera, która otwiera również ścieżkę zawodową, daje możliwości podążenia w troszeczkę innym kierunku, niezależnie od tego, jaki profil kształcenia się wybrało. Wiele kwestii zweryfikuje część praktyczna, jak uczestnicy doświadczą tego kontaktu, czym jest wojsko od środka. Wtedy poznamy, kto się czuje żołnierzem i kto się nadaje.

Nie wszyscy studenci koszalińskiej PWSZ-tki myślą o związaniu się z wojskiem, ale wielu z nich takiej możliwości jednak nie wyklucza.

- Nie ukrywam, że chciałabym spróbować, ale czy to wyjdzie – zobaczymy, czy to jest w ogóle coś dla mnie. Ja na razie nie, ale niczego w przyszłości nie wykluczam. Po zakończonych studiach za rok będę chciał wystartować do zawodowej służby żołnierskiej. Stabilne zatrudnienie, perspektywa zawodowa i – nie oszukujmy się – zarobki. Jest to wyzwanie, którego chcę się podjąć, coś, co mnie interesuje i co chciałabym kontynuować jako pielęgniarka.

Teraz przed studentami część praktyczna programu, czyli wakacyjne szkolenie w wytypowanych jednostkach wojskowych. Po pozytywnie zaliczonym szkoleniu student zostaje mianowany na stopień kaprala rezerwy.

„Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej program ochotniczego szkolenia studentów.

rp/aj

fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

studenci koszalińskiej PWSZ Magdalena Łuczkowska, kierownik zakładu Bezpieczeństwa Narodowego uczelni