fot. Małgorzata Abramowicz
Jeden z pierwszych tego typu koszy w kraju „PortBin Tide” będzie obsługiwał basen portów rybackiego i jachtowego. Umowę na dofinansowanie jego zakupu podpisano w poniedziałek.

Urządzenie wyprodukowane w Norwegii zakupi i zamontuje Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”. „PortBin Tide” zbiera unoszące się na powierzchni wody opady, m.in. plastikowe butelki. Zasięg urządzenia to promień 50 metrów. Szacuje się, że rocznie może zebrać do pół tony odpadów.

Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa powiedziała, że jest to ważny projekt, który pozwoli utrzymać czystość wód powierzchniowych w obydwu portach: - Te automatyczne urządzenia są niezbędne do oczyszczania wody. Ich zakup bez wątpienia wpisuje się w projekty proekologiczne.

Ponadto za unijne pieniądze zamontowane zostaną dodatkowe tablice historyczne w ramach stałej wystawy plenerowej w portach rybackim i jachtowym. Ponadto odnowione będą muzealne eksponaty. - Zostaną wypiaskowane kotwice, które znajdują się w zasobach Muzeum Oręża Polskiego. Będą wyeksponowane przed wejściem do placówki - podkreślił Bogdan Błaszczyk, kołobrzeski radny i prezes Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”.

Łączna wartość projektów to około 140 tysięcy złotych.

ma/rz

Posłuchaj

Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego Bogdan Błaszczyk, kołobrzeski radny i prezes Stowarzyszeniu Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”