fot. Wikimedia
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Terefenko, naczelnik wydziału spraw społecznych wałeckiego urzędu miasta Anna Gródka oraz starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.

Bożena Terefenko mówiła m.in. o pomocy dla uchodźców z Ukrainy: - Pozyskaliśmy 1,5 miliona złotych z funduszy europejskich i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na dalsze wspieranie uchodźców. Kiedy pisaliśmy ten projekt, na terenie naszego powiatu mieszkało około tysiąca obywateli Ukrainy. W ramach programu, chcemy wesprzeć 250 osób, które znajdują się w trudnej sytuacji psychologicznej i materialnej, przede wszystkim matki z dziećmi. Pieniądze przeznaczymy na kursy języka polskiego dla Ukraińców, tak aby mogli podjąć zatrudnienie, oraz zajęcia integracyjne. Lada moment rozpocznie się nabór. Mamy już pierwszych chętnych.

rozmowa z Bożeną Terefenko, dyrektor PCPR w Wałczu

Anna Gródka powiedziała, że część obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, znalazła zatrudnienie w jednostkach samorządu: - Czasami pracują na część etatu, czasami na cały etat. Te osoby poszukują mieszkań na rynku komercyjnym. Rozmawiamy też z organizacjami pozarządowymi w sprawie udzielenia im wsparcia. Cieszymy się też, że PCPR będzie realizowało program, który zaktywizuje te osoby i przygotuje do wejścia na nasz rynek pracy.

rozmowa z Anną Gródką, naczelnik wydziału spraw społecznych wałeckiego urzędu miasta

Bogdan Wankiewicz mówił o otwarciu nowoczesnych warsztatów w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. Inwestycja kosztowała około 9,5 miliona złotych. Prawie 70 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. - Był to stary obiekt, który należało zmodernizować. Wyremontowaliśmy Powstały więc nowoczesne warsztaty, dzięki którym będziemy kształcić mechatroników, spawaczy czy budowlańców. Powstał m.in. wirtualny symulator spawania czy obsługi maszyn CNC - powiedział Bogdan Wankiewicz.

rozmowa z Bogdanem Wankiewiczem, starostą wałeckim