fot. Twitter/ @BoguckiZbigniew
Sanepid przebadał próbki z 20 ujęć wody pitnej w pobliżu Odry. Nie stwierdzono nieprawidłowości - przekazało biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Bezpieczne pod tym względem są także kąpieliska w nadmorskich gminach.

„Pobrano 35 próbek wody z 20 ujęć (19 głębinowych oraz jednego powierzchniowego). Otrzymane dotychczas wyniki badań wody nie wykazały nieprawidłowości, to jest zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na jakość wody do spożycia” - przekazało PAP centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Jak dodano, chodzi o ujęcia wody pitnej znajdujące się w pobliżu Odry.

Od czwartku 11 sierpnia do poniedziałku 15 sierpnia z takich ujęć pobrano 111 próbek wody do badań. Na wtorek do badań zaplanowano 15 ujęć głębinowych i jedno powierzchniowe - jezioro Miedwie, z którego dostarczana jest większość wody dla Szczecina.

Zanieczyszczeń mogących powodować pogorszenie jakości wody nie stwierdzono także na żadnym kąpielisku morskim w gminach Dziwnów, Międzyzdroje i Świnoujście.

„Przeprowadzono także 26 kontroli lub wizytacji w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności. Sprawdzono siedem miejsc wyznaczonych lub zwyczajowo wykorzystywanych do sprzedaży – nie stwierdzono niezarejestrowanej sprzedaży ryb. Ponadto skontrolowano dwa sklepy i 17 punktów gastronomicznych – nie stwierdzono nieprawidłowości” - podano.

PAP/zn