fot. pixabay
Jan Ardanowski przedstawił wniosek w tej sprawie podczas spotkania z komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem w Brukseli - powiedzieli Polskiemu Radiu nasi dyplomaci. Do rozmowy doszło przed spotkaniem ministrów rolnictwa z 28 krajów.

Polska na razie liczy straty, więc we wniosku o pomoc finansową nie ma konkretnych kwot. Warszawa postanowiła jednak już teraz zwrócić uwagę na problem.

Z danych przedstawionych przez ministerstwo rolnictwa kilka dni temu wynika, że z powodu suszy zostało poszkodowanych ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych, a uprawy uległy zniszczeniu na powierzchni ponad miliona dwustu tysięcy hektarów. Te dane przedstawił dziś minister rolnictwa na spotkaniu z komisarzem i te dane rozdał także ministrom z unijnych krajów z wnioskiem o uruchomienie finansowego wsparcia z budżetu przewidzianego na Wspólną Politykę Rolną. Tym bardziej, że Polska nie jest jedynym krajem dotkniętym przez suszę.

Z chwilą ukończenia prac przez komisje, które zajmują się wyliczeniem strat, polski rząd prześle do Komisji Europejskiej ich wyniki i wtedy wskaże konkretną kwotę. Szacuje się, że potrzebne będzie wielomilionowe wsparcie.


IAR/ez