fot. prk24.pl
Przed nami sezon jesienno-zimowy i czas wzmożonego używania urządzeń grzewczych, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń wynikających z zatrucia tlenkiem węgla.

18 września 2023 r. został uruchomiony protokół elektroniczny przeglądu przewodów kominowych. To funkcja w obrębie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Rozszerzeniu uległ zakres czynności wykonywanych przez kominiarzy. Teraz kominiarz sprawdzi źródło ciepła, poprawność działania przewodów kominowych, ale też m.in. grubości stropów, ścian, czy stan stolarki okiennej i drzwiowej.

Dla kominiarzy to zdecydowanie więcej obowiązków, ale jak podkreśla Mirosław Antos, rzecznik prasowy Krajowej Izby Kominiarzy - dla właścicieli budynków to przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo.

materiał Renaty Pacholczyk

Idzie jesień a wraz z nią chłodne wieczory i zimne noce, więc rozpocznie się pierwsze palenie w piecach, by następnie na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. To także intensywny czas dla straży pożarnej, która co roku w tym okresie interweniuje z powodu pożarów z związanych z paleniem w piecach. Przyczyny takich zdarzeń są różne, o czym Tomaszowi Tranowi opowiedział rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie.

materiał Tomasza Trana

Wystarczy tak niewiele, aby zapewnić bezpieczeństwo w domu w sezonie grzewczym. Miejmy nadzieję, że przepisy, które weszły 18 września, o których dziś już rozmawialiśmy i tym samym kontrole kominiarzy min. przewodów kominowych spowodują, że nie będzie w mediach informacji o kolejnych zatruciach czadem. Według badań Resideo, 71% Polaków posiada urządzenie grzewcze, które może emitować tlenek węgla, ale tylko 61% zdaje sobie sprawę, że zatrucie tlenkiem węgla może wystąpić w ich domach.

Tylko w województwie zachodniopomorskim od początku roku odnotowano 189 interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla, 93 osób uległo podtruciu, a dwie osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem. I tu na pewno, poza kontrolami i wprowadzaniem nowych przepisów, potrzebna jest edukacja, co podkreśla Natalia Długosz z firmy Resideo.

materiał Renaty Pacholczyk