fot. TVP Info/PAP/ Mateusz Marek
Chcemy dyskutować nad tym, by młodzi ludzie mieli w Polsce jak najlepsze możliwości rozwoju, jak najlepiej się czuli, żeby sprawy Rzeczypospolitej były najlepiej jak to możliwe prowadzone - mówił Duda podczas pierwszego posiedzenia Rady.

Przewodniczącym Rady został prezydencki doradca ds. młodzieży Łukasz Rzepecki.

- Okres pandemii koronawirusa i problemy, które w związku z nią się pojawiły w szkołach, rodzinach, różnych środowiskach uzmysłowiły mi to, jak bardzo trudna jest sytuacja młodzieży w dzisiejszych czasach, a z drugiej strony, jak bardzo potrzebne są mądre rozwiązania, które będą rozwiązaniami celowymi, nienarzucanymi na siłę - powiedział prezydent podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Młodzieży.

Zaznaczył, że młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest „to potężna część naszego społeczeństwa, to sporo więcej niż 10 proc”. Prezydent podkreślił, że to, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości.

- A na tym mi ogromnie zależy, żeby była jak najlepsza, w związku z czym, zależy mi na tym, żebyście się wy, jako młodzi, jak najlepiej w niej czuli, żebyście ją rozumieli, żebyście dorastając wiedzieli, jaka chcecie, żeby była, żeby waszym dzieciom, kolejnym pokoleniom żyło się w Polsce dobrze i żeby ona trwała - mówił prezydent do członków Rady.

Stwierdził, że najbardziej ogólnym celem działania Rady jest dyskusja o tworzeniu takich warunków, „by młodzi ludzie mieli jak najlepsze możliwości rozwoju, jak najlepiej się czuli, a z drugiej strony, żeby sprawy Rzeczypospolitej były - teraz i w przyszłości - najlepiej jak to możliwe prowadzone”.

Duda zapewnił, że na forum Rady można powiedzieć wszystko, nie ma tematów tabu.

- Mam nadzieję, że dzięki tym spotkaniom będzie nam łatwiej zrozumieć młode pokolenie i jego potrzeby, ale także będziemy w stanie przynajmniej jakąś część problemów rozwiązać albo zaproponować takie rozwiązania, które młodzi ludzie będą mogli od razu przyjąć jako takie, które rzeczywiście im sprzyjają i rzeczywiście są ręką wyciągniętą przez państwo do nich - dodał prezydent.

Rada ds. Młodzieży to kolejne prezydenckie gremium, które będzie funkcjonowało w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Wcześniej powołane zostały m.in. Rada ds. Ochrony Zdrowia, Rada ds. Społecznych oraz Rada ds. Wsi i Rolnictwa.

PAP/aś