fot. PAP/Darek Delmanowicz
Pierwsze podsumowanie tegorocznej akcji PIT pokazuje, że składamy coraz więcej zeznań podatkowych. Łącznie w naszym województwie złożono niemal 950 tys. deklaracji. Wzrosła także wielkość podatku należnego.

Jak podaje rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Monika Brzoza, systematycznie rośnie liczba formularzy składanych drogą elektroniczną. Wynosi ona ponad 90% wszystkich składanych zeznań. Równie szybko rośnie popularność systemu „Twój e-PIT”. - W tym roku udział zeznań składanych przez e-PIT we wszystkich zeznaniach złożonych w woj. zachodniopomorskim wynosił prawie 50%. Udział formularzy, które zostały automatycznie zaakceptowane przez KAS wynosi natomiast 25,5%. Tyle procent naszych podatników całkowicie zaufało KAS w kwestii składanego zeznania - tłumaczy Monika Brzoza.

Jak dodała, mimo pandemii, zadeklarowane podatki z działalności gospodarczej były wyższe od ubiegłorocznych o ponad 172 mln zł i wyniosły ponad 2 mld złotych. Spadły natomiast wpływy podatkowe od tzw. zysków kapitałowych i inwestowania na giełdzie - są one niższe od ubiegłorocznych o ponad 68,2 mln zł. O ponad 71 mln zł zwiększyły się jednak deklarowane wpływy podatkowe z PIT-37, czyli m.in. ze stosunku pracy czy umów zlecenia.

Nadal chętnie korzystamy z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ulgą termomodernizacyjną, z której skorzystano w niemal 15 tys. zeznaniach. Z ulgi prorodzinnej skorzystano natomiast w 160 tys. zeznaniach. Dodatkowo podatnicy odliczyli niemal pół miliona złotych z tytułu przysługującej ulgi na dzieci.

Znacznie wzrosła liczba podatników deklarujących chęć przekazania 1% na organizacje pożytku publicznego - aż o 26.476 zeznań. Zwiększyła się również średnia zadeklarowana kwota. Największy odpis  w naszym województwie wyniósł 88.685 zł.

Po raz drugi w zeznaniach pojawiła się tzw. danina solidarnościowa. Dotyczy ona tylko osób, których dochód po uwzględnieniu przewidzianych odliczeń przekroczył 1 mln zł. W tegorocznej akcji PIT wskazano ją w 1.465 zachodniopomorskich zeznaniach.

O 407 wzrosła natomiast liczba „milionerów”. W tym roku w ponad 2 tys. zeznaniach podatkowych wykazano przychody lub dochody wyższe niż 1 mln zł. Najwięcej „podatników milionerów” prowadziło działalność gospodarczą.

red/zn

Posłuchaj

Monika Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie