fot. pixabay.com
Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Obszary zostaną wprowadzone na stałe. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, liczył około 1500 hektarów.

Pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka poinformował, że program „Zanocuj w lesie” zostanie uruchomiony od 1 maja. Ma on zachęcić wszystkich miłośników przyrody do spędzenia nocy na terenie Lasów Państwowych. Według słów Edwarda Siarki program jest skierowany do wszystkich, którzy chcą przeżyć element adrenaliny, wsłuchać się w przyrodę, poznać jej piękno i uciec od szumu miasta.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny podkreślił, że decyzja o zezwoleniu na nocowanie w lesie to efekt współpracy z organizacjami zrzeszającymi miłośników bushcraftu i survivalu. Wyjaśnił, że jest zadowolony z dotychczasowej współpracy.
- To są wspaniali ludzie, którzy jednocześnie są naszymi ambasadorami w terenie. Bardzo się cieszymy, że jest taka odpowiedź szczególnie w czasie pandemii na korzystanie z lasów w sposób zdrowy, bezpieczny, również edukacyjny kontakt z polskimi lasami - mówił Andrzej Konieczny.

Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa mają wyznaczyć na swoim terenie fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Informacje o lokalizacji tych obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw.

Nocowania w lesie nie będą zgłaszać grupy do 9 osób, które chcą w nim spędzić maksymalnie dwie noce. Natomiast większe grupy lub nocujący dłużej będą musieli zgłosić chęć na co najmniej 2 dni przed planowanym noclegiem.

Bez zmian pozostają przepisy dotyczące zakazu zbierania drewna, zakazu palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz pozostałe regulacje wynikające z ustawy o lasach.

⛺Dobry news z rana!�� Dyrektor Generalny LP podpisał zgodę na przekształcenie programu pilotażowego dla osób...

Opublikowany przez
Lasy Państwowe Wtorek, 23 lutego 2021

IAR/kc